במזל טוב אתם בהריון, ובעוד כמה חודשים ספורים יגיע ילדכם לאוויר העולם. בין ההתמודדות עם הליך ההריון המורכב וההתכוננות הנפשית לבואו של ילד לזוגיות, מתווספת גם התכוננות פרקטית יותר והיא הכנה ועיצוב של חדר במיוחד לכבוד האורח החדש שעתיד להגיע הביתה.

מה חשוב לדעת על עיצוב חדרי תינוקות? איך משלבים בין ציור קיר ובין עיצוב כל שאר החדר? למה כדאי לשקול חדר מודולרי? ועוד.

חדרי תינוקות – המקום לתת לצבע דרור

כשחושבים על חדר שינה, לרוב נוטים לחשוב על גוונים רגועים מאוד, נייטרלים במקרה המאוד פופולארי או מקסימום גוונים של פסטל במקרה היותר צבעוני. ההגיון הוא פשוט – אחרי שאנחנו חוזרים משגרת יומנו הארוכה, אנחנו רוצים שקט בחדר האינטימי שלנו. אבל מה שטוב למבוגרים, לאו דווקא יהיה טוב לתינוקות. תינוקות נולדים כשיכולת הראייה שלהם היא ירודה במיוחד ורק לאחר כמה חודשים, הם מצליחים לראות יותר בבירור את העולם. היכולת הראשונית ביותר שלהם שמתפתחת היא היכולת לראות צבעים.

לכן, חשוב שחדרו של התינוק יהיה צבעוני אך במידה הנכונה. צבעים עזים ובולטים מדי כדוגמת כתום, אדום, צהוב עלולים לגרום לתינוק לחוסר נוחות ועודף פעלתנות. לעומת זאת, צביעת חדר של תינוק בצבעים נייטרלים או חדגוניים כדוגמת שמנת, אפור וכדומה עלולים לגרום לתינוק אי שקט ותחושה סטרילית שתקשה עליו להתחבר לחלל בו הוא נמצא. אז איך בין שני הקצוות הללו תמצאו את האופציה העדיפה? התשובה היא שימוש בצבעוניות, אך מוגבלת.

החלטתם לצבוע קיר אחד בוורוד בייבי? את שאר הקירות שימו בגוונים נייטרלים. לחילופין, אם החלטתם למשל לצבוע רק חלק מן הקיר בצבע מסויים וחלק אחר בצבע נוסף, עדיף תמיד שהצבע הכהה והעז יותר יהיה בחלק התחתון שרחוק יותר מן העין ובחלק העליון שימו צבע צבעוני יותר, אך באופן מתון.

ציורי קיר לחדרי תינוקותחדר תינוקות בצביעה מחולקת נכונה – צבע כהה יותר מטה וצבע בהיר יותר מעלה (צילום: אתר טמבור)

ציורי קיר ועיצוב פנים לחדר – הילכו יחדיו?

אחד הטרנדים החמים ביותר כיום בעולם עיצוב חדרי התינוקות, הילדים וגם הנוער הוא שילוב של ציור קיר אומנותי בחדר. ציור הקיר נותן לחדר חיות ואפקט מיוחד שיכול ללכת עם הילד לשנים הבאות. רבים טוענים כי עצם ציור הקיר עצמו מהווה כבר עיצוב של החדר, אך זה לא מדוייק. ציור קיר יכול לקבל את תשומת הלב הנכונה וההדגשה באמצעות עיצוב ובחירת צבעים נכונה של שאר הקירות. כך למשל, אם ציור הקיר הוא של דמויות מצויירות אהובות כמו פו הדוב או שלגיה, ניתן לצבע את הקיר עליו יעשה הציור מראש בצבעי תכלת רכים עם אפקט ווש שייצור למעשה ליווי לציור בצורת רקע של שמיים תכולים ועננים. אם מדובר בציור מסוג אחר שהוא למשל כהה הרבה יותר, עדיף ללוותו עם קירות אחרים בצבעים נייטרלים.

עיצוב חדרי תינוקות
ציור קיר כהה על קיר מרכזי בחדר של ילד המלווה בקירות בהירים בשאר החדר (צילום: אתר טמבור)

חדר תינוקות בעיצוב מודולרי

דבר נוסף שכדאי לשקול בעת החשיבה על חדר התינוק החדש שלכם, הוא עיצוב מודולרי של החדר. למה הכוונה? כאשר התינוק קטן וחסר ישע, הוא אינו זקוק לחדר גדול מחד, וזקוק לקרבתכם מאידך. לכן ניתן לבנות בשלב ראשון חדר עם קיר גבס עבור חדר התינוקות במחשבה שפתח חדר זה יהיה הקרוב ביותר לחדר השינה שלכם או לסלון המגורים בבית. על קיר זה גם ניתן ללא בעיה לעשות ציור קיר, טפט או מדבקה גדולה. בשלב מאוחר יותר, כאשר התינוק יהפוך לילד ויזדקק ליותר מקום בחדר ולקצת פרטיות, תוכלו לשבור את קיר הגבס הזה וליצור חדר רחב יותר, ומנגד לבנות קיר גבס אחר שיסייע לכם להגדיר גבולות חדר גדולים יותר עבור התינוק שגדל. כך, אינכם מתפשרים על יופיו של החדר וגם לא על התאמתו לצרכי הגדילה של הילד החדש שלכם.

חשוב לזכור, כי חדר התינוקות שלכם הוא קודם כל בשביל התינוק וצרכיו ולאחר מכן בא להגשים את המחשבות והפנטזיות שלכם בהקשר של חדר ילדים אולטימטיבי. לכן, קחו בחשבון בעת תכנון החדר למה קודם כל הילד יזדקק ועל בסיס כך התאימו את העיצוב ההולם ביותר וכמובן, אל תשכחו שגם מין התינוק משפיע על ההחלטה באלו צבעים ומוטיבים תשתמשו בחדר זה ועל כן מוטב להתחיל לתכננו כשכבר בידיכם הידיעה האם מדובר בבן או בבת. והכי חשוב – שיהיה הרבה נחת ומזל טוב!

המאמר נכתב בשת"פ עם חברת טמבור, המתמחה בעולם עיצוב חדרי תינוקות.