תחום העיצוב נחשב למגוון מאין כמוהו, המכיל לא מעט תחומי משנה, כך שאנשים המתעניינים בלימודי עיצוב יבחרו על פי רוב להתמחות בנישה ספציפית מיד עם תחילת לימודיהם או לאחר שרכשו בסיס כללי כלשהו בעיצוב.

בין האפשרויות הכלולות בקטגוריית לימודי עיצוב ניתן למצוא למשל:

• עיצוב פנים וכן עיצוב פנים יחד עם תואר באדריכלות.
• עיצוב תעשייתי ועיצוב המוצר למי ששואף להשפיע על מגמות בתעשייה ועל שיפור הישימות של מוצרים שונים.
• עיצוב אופנה למעוניינים להשתלב בעיצוב טקסטיל, בגדי ערב ומוצרי אופנה.
• עיצוב אתרים ועיצוב גרפי, אשר מאפשרים להשתלב בעולם העיצוב הדיגיטלי וכן בעולם הדפוס, עיצוב והפקת קטלוגים, ספרים וכדומה.

איפה לומדים?

קודם כל כדאי שתשאלו את עצמכם באיזה תחום בדיוק אתם רוצים לעסוק והאם תרצו לשלב את ההכשרה עם תואר אקדמי.
ישנם מוסדות אקדמיים כמו אוניברסיטאות או מכללות, בהם ניתן ללמוד עיצוב במסגרת תואר ראשון, או לחילופין – במסגרת לימודי תעודה.
בנוסף, יש גם מוסדות מקצועיים שעוסקים בהוראות האומנות לסוגיה השונים וגם בהם ניתן ליהנות מהכשרה מקיפה ואיכותית בעולם העיצוב.
מסלולי הלימוד יכולים לארוך בין 1-4 שנים, תלוי במסלול ובמקום. אנשים עובדים יכולים להשתלב במסלולים הנוחים להם, למשל בלימודי ערב.
יש לקחת בחשבון שלעתים יש צורך בלימודי מכינה.

מה לומדים?

מרבית מסלולי הלימוד כוללים רקע מסוים בתחום האומנות הקלאסית, איור, צילום, פיסול וארכיטקטורה.
בנוסף, נלמדים לימודי תשתית חשובים המקשרים בין החומר התאורטי לעולם המעשי וכמובן לומדים גם על טכניקות עיצוב שונות ועל הפקה מקצועית של מוצרים מוגמרים. למשל בגדי ערב, תיק צילומים, קטלוג מודפס או דיגיטלי וכן דגם או אב טיפוס של מוצר תעשייתי כזה או אחר.
המשותף למסלולי העיצוב השונים הוא שהכנת פרויקטים מעשיים מכינים את הסטודנטים לעיסוק במקצוע.

למי זה מתאים?

לימודי עיצוב מתאימים מאוד לאנשים יצירתיים או לכאלה שרוצים לתת ביטוי לצד היצירתי שעד כה היה חבוי. הם מאפשרים לבוגרים רבים להקים עסק משלהם, למשל עיצוב אתרי אינטרנט, משרד אדריכלות ועיצוב פנים או משרד להפקות ועיצוב של דברי דפוס וקידום מכירות.
גם עבור אנשים שכבר עוסקים בתחום זה, ללא הכשרה מסודרת, מוסיפה ההכשרה רובד מקצועי נוסף וכן גם לאנשים השואפים לעסוק בעיצוב כשכירים, בתפקידים מרתקים, מאתגרים, יצירתיים ודינאמיים.