כשקירות הבית או המשרד נראים משעממים וריקים, ניתן לשנות באופן משמעותי את כל החלל עם ציורי קיר המבוצעים בהתאמה אישית מהחומרים הטובים ביותר. ציורים אלו משפרים את הקיר ונחשבים כבחירה הנכונה לעיצוב פנים ייחודי.

גם צבעים נמצאים בכל מקום. יחד עם זאת, יש להבין את משמעותם. למה אנשים רגועים יותר בחדרים ירוקים? למה דלתות אקורדיון כחולות בחדרי כושר מאפשרות ביצועים טובים יותר? הצבעים נושאים משמעויות משתנות בתרבויות שונות, וגם בחברות מערביות, ניתן להבחין במשמעויות המשתנות של הצבעים לאורך השנים. אך מדענים בארצות הברית מצאו את המשמעות המדויקת.

אדום

זהו הגוון החזק ביותר מבחינה רגשית. הוא מגרה את הדופק ומגביר יותר את קצב הנשימה. זהו גם צבע האהבה. בגדים אדומים גורמים ללבוש להיראות כבד יותר. היות וזהו צבע קיצוני, בגדים אדומים אינם מסייעים לאנשים המנהלים עימותים או משא ומתן.
מכוניות אדומות הן מטרות פופולאריות לגנבים. בעיצוב חללים עסקיים, אדום משמש בדרך כלל לעמודי תור. מעצבים סבורים כי רהיטים אדומים צריכים להיות מושלמים כדי למשוך את תשומת הלב הרצויה. בנוסף, הצבע הרומנטי ביותר, הורוד, שהוא גון נגזר מהצבע האדום, נחשב למרגיע יותר.

פסיכולוגיית הצבעים - אדום

כחול

זהו גוון השמים והים, ונחשב לאחד הצבעים הפופולריים ביותר. הוא גורם לתגובה הפוכה מאדום. הוא מסמל שלווה ושקט וגורם לגוף לייצר כימיקלים מרגיעים, כך שבדרך כלל הוא משמש לצביעה בחדרי שינה.
כחול עשוי להיות אף קר ומדכא. יועצי אופנה ממליצים ללבוש בגדים כחולים לראיונות עבודה היות והגוון מסמל נאמנות. אנשים מתפקדים היטב בחדרי עבודה כחולים. מחקרים מראים כי חדרי עבודה המעוצבים בגוון כחול, מאפשרים התמודדות עם בעיות עבודה מורכבות בצורה קלה יותר.

פסיכולוגיית הצבעים - כחול

ירוק

נכון להיום, זהו הצבע הפופולרי ביותר לעיצוב לוחות גיר. ירוק מסמל את הטבע, ונחשב לגוון הקל ביותר לעין, העשוי לשפר את הראייה. זהו צבע מרגיע ומרענן. אנשים הממתינים להופעתם בטלוויזיה, יושבים בחדרים ירוקים כדי להירגע.
בתי חולים משתמשים בגוונים ירוקים היות והם מרגיעים את המטופלים. כלות בימי הביניים לבשו ירוק המסמל פוריות. ירוק כהה נחשב לגברי, שמרני, ומרמז על עושר. יחד עם זאת, לעיתים קרובות תופרות מסרבות להשתמש בחוט ירוק בערב תצוגת אופנה, מחשש למזל רע והשפעת עין הרע.

שחור

זהו צבע של סמכות וכוח. הוא פופולארי באופנה היות והוא גורם לאנשים להיראות רזים יותר. בנוסף, זהו גוון מסוגנן ונצחי. שחור מרמז אף על הגשה. כוהנים לבשו שחורים על מנת לסמן כניעה לאלוהים. מומחי אופנה סבורים כי אישה לבושה בשחורים מרמזת על כניעה לגברים. תלבושות שחורות עשויות להיות גם מהממות, או להפוך את האדם הלובש אותן למרוחק או רע. דמויות של רשעים, כגון דרקולה, לבשו בדרך כלל שחורים.

לבן

כלות לובשות לבן כדי לסמל תמימות וטוהר. לבן משקף אור, ונחשב כצבע קיץ. זהו גוון פופולארי בעיצוב דלתות מתקפלות ובעולם האופנה היות מהוא משקף אור, נחשב לניטראלי, והולך עם הכול. יחד עם זאת, לבן מקושר אף עם סיכון ללכלוך בקלות ולכן קשה יותר לשמור על ניקיונו בהשוואה לצבעים אחרים. רופאים ואחיות לובשים מדים לבנים המרמזים על סטריליות.

צהוב

זהו גוון של שמש עליזה המושך תשומת לב. למרות שהוא נחשב לצבע אופטימי, אנשים מאבדים את קור רוחם בדרך כלל בחדרים צהובים, ותינוקות בוכים יותר בחדרים המעוצבים בצהוב. זהו הצבע הקשה ביותר לעין, כך שהוא עשוי להיות מהמם יתר על המידה. צהוב משפר ריכוז, ולכן משתמשים בו לעזרים משפטיים. הוא מאיץ גם את קצב חילוף החומרים.

פסיכולוגיית הצבעים - צהוב

סגול

זהו צבע המלכות. הוא מרמז על יוקרה, עושר ותחכום. בנוסף, זהו גוון נשי ורומנטי. יחד עם זאת, היות והוא נדיר בטבע, הוא עשוי להופיע באופן מלאכותי.

חום

זהו גוון מוצק ואמין. זהו צבע כדור הארץ המצוי בשפע בטבע. חום בהיר מרמז על כנות ואילו חום כהה דומה לעץ או עור. גוון זה עשוי אף להיות עצוב ועגמומי, וגברים נוטים יותר לומר כי חום הוא אחד הצבעים האהובים עליהם.

גווני דגלי רוח

דוכנים לבנים במרכזים עסקיים מציבים דגלי רוח בגוונים שונים, היות והם מסמלים עמידות גבוהה של עסקים שונים. הגוונים הנבחרים לדגלים מסמלים צדק, התמדה, ערנות, וכל הטוב אליו שואפים אנשים.

צבעי מזונות

בעוד שכחול הוא אחד הצבעים הפופולריים ביותר, הוא נחשב אף לאחד ממעוררי התיאבון. מזון כחול נדיר בטבע, וחוקרי תזונה סבורים כי כשבני אדם חיפשו מזון, הם למדו להימנע מאובייקטים רעילים או מקולקלים, שהיו לעיתים קרובות כחולים, שחורים או סגולים.
כשכחול משמש בצבעי מאכל, הוא מוגש ללמידת נושאים הקשורים לאיבוד התיאבון. ירוק, חום ואדום הם הצבעים הפופולאריים ביותר במזונות. אדום משמש לעיתים קרובות בתכניות לעיצוב פנים של מסעדות, היות והוא מעורר תיאבון.

המאמר נכתב בשיתוף עם חברת NDOOR העוסקת בעיצוב הבית ומספקת בין היתר פתרונות עיצוב בתחום דלתות מתקפלות